542487960649491

Zeynep Braggiotti ile “İtalyan Aşkı” üzerine…

Zeynep Braggiotti ile kendisi ve ödüllü kitabı “İtalyan Aşkı” hakkında kısa bir söyleşi yaptık:

  • İzmir’de doğdum, büyüdüm, bütün okul hayatım bu şehirde geçti. Çalışma hayatıma ilk olarak İstanbul ‘ da başladım ancak 6 ay dayanabildim ve yine memlekete geri döndüm. 90’lı yılların başlarında eşimle evlendim. Daha o yaşlardan itibaren İtalyan bir ailenin içindeydim diyebilirim.
  • Bankacılık ve cafe işletmeciliği ile devam eden iş yaşantıma, çok ilgimi çeken blog yazarlığı ile devam etmeye karar verdim. Çünkü yazmayı seviyordum. Bu sebeple “Mutfak Robotu” adlı bir blog açtım.
  • Blog sayesinde “İtalyan Aşkı” nı birlikte kaleme aldığım Binnur ile tanıştım. Onun da İzmir’li oluşu, yazıya tutkunluğu sayesinde dostluğumuz kısa sürede ilerledi. 2005 yılında Binnur’unda beni desteklemesiyle, kitabı hazırlamaya başladık.

  • Kitapta kahramanları Aldo ve Ivana’nın nasıl İzmir’e geldiklerini, İzmir’de yaşayan bir İtalyan ailesinin neler yaptığını, mutfağında neler piştiğini anlattım. Binnur ise İtalya’yı bölge bölge ele alarak, o bölgelerin ekmeklerine yer verdi. Kitapta gördüğünüz her şeyi kendimiz yaptık, kendimiz fotoğrafladık ve 3-4 sene gibi bir süreçte tamamladık. Bu yüzden bu kitap bizim için çok değerli.
  • Kitabımız 2010 yılında piyasaya çıktı. O sene dünya çapında, kitapların Nobel’i olarak bilinen Gourmand Yemek Kitapları yarışmasına başvurduk. İlk olarak gelen haber, Akdeniz Mutfağı dalında Türkiye birinciliği idi. Bu bile bize yetmişti aslında. Final gecesi Paris’te düzenleniyordu. O gece de dünya 3.lüğünü elde ettik.
  • Sonrasında tv programları, imza günleri, gazete röportajları gibi hareketli geçti. Kitabımızın ikinci baskısı bile tükenmişti. Hala yaşayan bir kitap olması bizi çok mutlu ediyor.

Bu güzel söyleşi için çok teşekkür ederiz..

Bu arada unutmadan belirtmek isteriz ki; Tepekule Events Yemek Okulu olarak yıllardır, Zeynep Broggiotti ile birlikte “İtalyan Aşkı”  temalı Workshoplar düzenledik.  Zeynep Braggiotti imzalı menüler her zaman çok ilgi gördü.

Yeniden görüşmek üzere…

Share