542487960649491

Uzun yaşamın sırrı dostlarla paylaşılan kalabalık sofralarda bolca bulunan F vitamininden mi geçiyor..?

Gündelik sıkıntıların getirdiği dertlerle baş etmek isteyenler eş, dost, akrabalarla bol muhabbetli akşam sofralarını ihmal etmesinler. Bunu biz değil araştırmalar söylüyor.

Yapılan araştırmalara göre dünyada yaşam sürecinin en uzun olduğu 5 bölge bulunuyor. Bu bölgelere “Blue Zone”  yani Mavi Bölge deniyor. İtalya’nın Sardinya adası, Okinawa Japonya, sevimli Yunan adası İkaria, Costa Rica’dan Nicoya yarımadası ve Kalifornya Loma Linda..

Uzmanlara göre ne kadar uzun yaşayacağımızın bir bölümü genler tarafından belirlenirken; önemli bir bölümü de  yaşam tarzına bağlı olarak değişiyor.  Mevsiminde ve taze besinlerle ve organik beslenmek, sporla yada toprakla uğraşarak vücudu hareket ettirmek gibi alışkanlıkların dışında hepsinin ortak özelliği,  insanların kalabalık ve sohbetli uzun süreli sofralara verdikleri önem.. yaşamlarının doğal ve ayrılmaz bir parçası adeta..Yani bol F vitamini..yani Friendship / dostluk, arkadaşlık..

F vitamininin insanlar üzerindeki etkisi saymakla bitmiyor.Yalnız ve ayrı zamanlar geçirmek yerine, dostlar ve arkadaşlarla daha uzun zamanlar geçirdiğimizde, vücudumuz oksitoksin ve prolaktin hormonları salgılıyor. Bunlar bizi sakinleştiren, stresimizi azaltan ve insanların birbirleriyle bağlarını kuvvetlendiren hormonlar. İnsanların aile bağları, arkadaşlık bağları ne kadar kuvvetlenirse ve sosyal ilişkileri iyi ise o zaman pek çok hastalığa karşı bağışıklık sistemi daha güçleniyor.

Sizleri daha ve genç, dinamik ve sağlıklı kılacak dost sofralarınız için Litany’lere bekliyoruz.

Share