Tepekule Yemek Atölyesi Gaziantep’de..

3-5 Mart tarihlerinde Tepekule Yemek Okulu olarak konuklarımızla birlikte Gaziantep’te idik.. Üç günlük bu gezi kapsamında Gaziantep’in kültür (Zeugma müzesi, Mutfak müzesi, Hamam müzesi, Bakır Müzesi, Bakırcılar Çarşısı, Mevlevihane, Gümrük Han, Zencirci Bedesteni, Bey Mahallesi) ve lezzet (Halil Usta, Beyran, Güllüoğlu, Koçak baklava, Orkide pastanesi, Bayazhan, Küşlemeci Hüseyin) duraklarına uğrama fırsatı bulduk.

Gezinin temel fikri Antep yemeklerini yerinde, ustalarından öğrenmek idi.. GASMER (Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları) tarafından düzenlenen programda şiveydiz, içli köfte, peynirli börek ve dolangel tatlısını konuklarımızla birlikte yaptık.
Hep söylediğimiz gibi yemek yapmak sadece doymak için değil, farklı kültürleri tanımak için de çok iyi bir fırsat. Bizleri burada büyük bir konukseverlikle ağırlayan eğitmen şefler Selen Yetkin, Bilgen Külekçi, Hanifi Ekti ve Zeynep Kale’ye teşekkürü borç biliyoruz. Organizasyonu düzenleyen Gaziantep Belediyesi Mutfak Sanatları Şubesinden Gıda Mühendisi Sn.Türkan Açık’a ve gezi boyunca rehberliğimizi yapan Sn.Mehmet Severoğlu’na ayrıca teşekkür etmemiz gerekiyor. Her türlü ticari kaygıdan uzak ve her biri kendi alanında işinin en iyisini yapmaya çalışan bu insanlarla tanışmak, doğrusu bizler için gezinin en büyük kazancıydı.
Gezimizin en etkileyici bölümlerinden ‘Halfeti’ için ne desek boş, belki en iyisini aşağıdaki fotoğraflar anlatacak.