542487960649491

Efsane Atıştırmalık TAPAS

Tapas İspanyol mutfağının en tanınmış lezzetlerinin başında geliyor. Aslında tapas tek başına bir yemek değil, birçok atıştırmalığın genel adıdır. İçkilerin yanında servis edilen çeşitli yiyeceklerin küçük porsiyonlarına tapas deniyor. Tapas dünyanın en ünlü restoran zincirlerine kadar yayılan İspanyol kökenli bir yemek kültürü aslında. Tapasın orijini kesin olarak bilinmese de hakkında anlatılan birçok hikaye mevcut.

İspanyollar, tapas’ı genellikle geç iş çıkışı saatlerinde yemek olayını geçiştirmek için ve arkadaşlarla geçen kaliteli zamanlara eşlik etmesi için tercih ederler. Bu durumu o kadar ciddiye alırlar ki “Yemeğe gidiyorum” değil de “tapas’a gidiyorum” demeyi tercih ederler.

“Tapa” kelime anlamı olarak “kapak” demektir. Eski zamanlarda İspanyollar peynir veya jambon tabaklarını içkilerinin üzerine koyarlardı. Bunun ana sebeplerinden biri içkiyi sineklerden korumak, ikincisi, şarabın ağır kokusunu gizlemek içindi. Aslında tapas’ın içki şartı buradan gelmektedir.

Bundan böyle ekşi mayalı çıtır ekmek üzerine, tadına doyum olmayan lezzetli ve Akdenizli dilimler Litany ler de sizleri bekliyor.

 

Domates Bruschetta & Mozarellalı Tapas

Füme Somonlu Tapas

Füme Kaburgalı & Parmesanlı Tapas

Tire Sucuklu & Eski Kaşarlı Tapas

Tahinli Köz Patlıcan ve Beyaz Peynirli Tapas

Avokadolu Tapas

Mutlaka denemelisiniz. Afiyet olsun

Share