Ustaya Saygı…

İzmir gecelerinin ve A7 Şehir Kulübünün sevilen ismi Aziz Özen

80’li yıllarda Palet Restoran’da sahne alırken rengârenk gecelere imza atan AzizÖzen’i, 40 yaş üstü kime sorsanız bilir. İzmir gecelerinin marka isimlerinden biri olmayı başaran Özen, birçok İzmirlinin hatıraları arasında da kendine yer edinmiş.

 

Müzik eğitiminiz nedir?

Belgrat Müzik Akademisinde klasik müzik eğitimi aldım.

Belgrat’tan Türkiye’ye geliş nasıl oldu?

Akademide müzik eğitimimi tamamladıktan sonra, Anavatan duyguları ile yanıp tutuşan Bursa kökenli Ragıp Yaşar’ın yani dedemin vasiyeti ile Türkiye’ye göç etme kararı aldık.   Bu karar ile ailece İstanbul’a yerleştik.

Müzik çalışmalarınız nasıl devam etti?

İstanbul’da sahne ve eğitmenlik çalışmalarına başladım. Belediye Konservatuvarında öğretmenlik yaptım. Hilton’da keman çaldım. Film müzikleri üzerinde de çalıştım. Bazı şarkıcılara, onların plaklarına aranjörlük yaptım. Hatta o dönemlerde Tel Aviv Festivaline katılan Esin Avşar, benim aranje ettiğim bir parça ile 3. Lük ödülü aldı. Daha sonra Tarabya Palette sahne aldım.

İzmir’e geliş nasıl oldu peki?

İzmir Palet açılırken açılışa bir müzisyen gönderilecekti.  O dönemlerde Tarabya’da 5 adet Palet vardı, her Palette başka bir müzisyen sahne alırdı.  5 müzisyen içerisinden seçilmemin güzel bir hikâyesi ve anısı var.

Bir gün bana, Avusturya’nın ünlü bestekârı Robert Stolz’un eşi Einzi Stolz tarafından bir mektup gönderilmiş. Bu bir teşekkür mektubuydu. Einzi Stolz’un arkadaşları İstanbul’a tatile gelmişler. Benim sahne aldığım Palette bir gece geçirmişler. O gece benim çaldığım bestelerden biri Robert Stolz’a aitmiş. Ülkelerine döndüklerinde Einzi Stolz’a o geceyi, beni ve seslendirmek için seçtiğim besteyi anlatmışlar. Einzi Stolz bu olayı öğrendikten sonra çok duygulanmış ve özenle yazılmış bir mektup ile bana teşekkür etmek istemiş. Bu mektup benden önce patronlarımın eline geçmiş.

İşte İzmir için beni seçmelerinin hikâyesi… İzmir’e belli bir süreliğine geldim ama o süre hala bitmedi.

Hala sahne aldığınız A7 Şehir Kulübünden söz eder misiniz?

Müzik, dans ve yemeğin bir arada olabileceği; her kesimden insana hitap edebilecek keyifli bir ortam, bir şehir kulübü… 60 -70 kişilik samimi bir ortam.

İzmir’in zengin mutfağına sahip… Mutfağının en önemli özelliği ise her şeyi mevsiminde pişirmeleri.

Pazar günü hariç her gün açığız. Muhteşem bir körfez manzarasında yemek yemek isteyen herkesi bekliyoruz.

 

Share