Organik Devrim

Baca Gıda’nın kendi ekşi mayası ile ekmek üreterek başladığı yolculuk, kelimenin tam anlamıyla bir “ organik devrim” e dönüşmüş durumda. Üretime başlanan tam buğdaylı ve çavdarlı ekmek çeşitlerine bu günlerde, Anadolu’nun genetiği ile oynanmamış tek buğdayı “siyez” de eklenmek üzer. Günümüz buğdayının atası sayılan ve taş değirmenlerde öğütülen siyez unu Kastamonu’dan geliyor.

Hepsi ekşi mayalı bu organik ekmekleri dışında son dönemde, Baca Gıda’nın yeni pek çok ürünü uluslararası denetim kuruluşu Ceres’den sertifikaya bağlanmış. Tümü organik bu ürünlerin belli başlıları kurabiyeler, poğaçalar, kıtılar, pastalar, erişte, mantı ve büyük sürpriz tip-toplar…

ORGANİK DEVRİMİN ÖNCÜLERİ KADINLAR

Organik devrimin en önemli özelliklerinden biri, kadınlar eliyle gerçekleştirilmiş olması. Genel müdür Songül Yılmaz  kelimenin tam anlamıyla organik üretim alanında kuş uçurtmuyor. Hijyene büyük önem veriyorlar. Hammaddelerin girişinde, ürünlerin ambalajlanıp çıkışına kadar her aşamaya büyük özen gösteriyor ve her şeyi kayıt altına alıyorlar.

BACA EKŞİ MAYA’DA 200 YILLIK CEVAHİR ANA İMZASI

Baca ekşi maysının hikayesi, Yılmaz ailesinin 1800’lü yıllarda Erzurum yöresinde 110 yaşına dek yaşamış, bitkilerle hastalıklara derman olduğu bilinen ve bilge kişiliği ile çevresinde büyük saygı uyandırmış olan bir başka kadın ferdine, Cevahir hanıma kadar uzanıyor. Tarif sözlü olarak da olsa bugünlere ulaşmayı başarmış.

Share